Fémlemezes kivehető pótlások
Főoldal n» Szolgáltatások» Fémlemezes kivehető pótlások
Alaplemez, műíny, műfogak
Ez egy fém és akrilát kombinációjából kialakított fogpótlás. Fémlemezes protézis esetén az alaplemez nyereg része és az összekötő részek fémből készülnek, míg a vesztibulumba terjedő rész valamint a műfogak műanyagból.
A részleges fémlemezes fogpótlás részei
1, alaplemez
Nagy összekötő rész formája:
-
Felső állcsont:
- Pillangó alakú
- Patkó vagy U alakú
- Szkelettált
- Teljes lemez
-
Alsó állcsont:
- Lingvális ív
- Vesztibuláris/labiális ív
2, műíny
A műíny feladata az elsorvadt processzusz alveolárisz pótlása és a műfogak rögzítése az alaplemezhez. Frontfogak hiányakor a műíny a műfogakkal együtt támasztja meg a felső ajkat, javítva ezzel az arc esztétikumát. A műíny segítheti az elhorgonyzás eszközeit és az alaplemezt a protézis horizontális elmozdulások elleni védelemben. Minél kevesebb maradék fog van, annál nagyobb a jelentősége a helyes kialakításnak. Beszédkor, mosolygáskor a műíny kilátszódhat, fontos ezért a forma és a szín természetes szövetekhez hasonló kialakítása.
3, műfogak
A hiányzó fogak pótlására, műfogakat használunk. Ezek oldódás mentesek (SR) és keresztkötéses (CR) kemény akrilátból készülnek. Hogy színben passzoljanak a maradék fogakhoz, vagy a korábban eltávolított fogakhoz, ezért különböző színű árnyalatokat, amiket fogfára ragasztva hoznak forgalomba. Az egyik leggyakrabban használt fogszínkulcs 4 alapvető színárnyalatot különböztet meg: A (vöröses barna); B (vöröses sárga); C (szürkés); D (vöröses szürke) (1-4ig)
4, az elhorgonyzás eszközei
A horgonyok feladatai:
- a fogmű helyben tartása – retenció
- a pillérfog tengely irányú terhelése
- az egyes képletek teherbíró képességének megfelelő terhelés elosztás
- reciprok erőhatás biztosítása – egy fellépő erővel szemben ugyanakkora, de ellentétes irányú erő hasson a fogra – eredőjük nulla legyen
- testes megfogás – merev elhorgonyzás: működés (erőbehatás) közben az elhorgonyzás eszköze ne mozduljon el a támfogon
- passzivitás – merev elhorgonyzás: a horgony nyugalmi helyzetben ne közöljön erőt a támfoggal
- kapcsok: A kapocs hatásmechanizmusát a súrlódás, és a fogak retenciós formája biztosítja. A kapocsujj megkapaszkodik a fog alámenős, retenciós felszínén
- hajlított drótkapcsok: a fogteknikus fogók segítségével hajlítja a megfelelő alakra és formára
- öntött kapcsok: Az öntött kapcsok alkalmazásakor a pillérfog terhelését több tényező befolyásolja. Így a kapocs fajtája, a támasztékok száma és elhelyezése, a kapocskarok hossza és keresztmetszete, elhelyezésük, a kapocsnyél hossza és csatlakozási helye az alaplemezhez, az alaplemez formája, kiterjesztése, a pillérfog formája, a gerinc magassága és formája, valamint az antagonista fogak rágóereje fontos tényező.
A felhasználható alapanyagok
A fogpótlásra kerülhetnek akrilátfogak. Az ínyrész esztétikus akrilátból készül. A fémlemeznek az aranyötvözetek a legalkalmasabbak, nagyon pontos öntvény készíthető belőlük és a szájállóságuk is kiváló, semmilyen allergiás reakciót nem vált ki, de igen drága. Kobaltkróm a legelterjedtebb hazánkban ez is pontos és még olcsóbb is, mint az arany. Nikkelkróm is alkalmas a fémlemez készítésére, de sajnos sokan allergiásak a nikkelre. Ezüst-palládium is megfelelő lehet, de ez is drága. A titán nem allergizál, mindenféle szempontból kiváló, de nehéz a feldolgozása, különleges megmunkálási technológiák alkalmazását követeli meg valamint nehézen tisztítható.